A veszélyes anyagok tárolása engedélyekhez kötött, és több tényezőtől is függ.
Veszélyes anyag típusa: Különböző veszélyes anyagok különböző szabályozások alá esnek. Például, a gyúlékony anyagok, mérgező anyagok, robbanóanyagok és radioaktív anyagok mind különböző engedélyeket és tárolási előírásokat igényelnek.
Tárolt mennyiség: Az engedélyek és szabályozások gyakran a tárolt anyag mennyiségétől is függnek. Nagyobb mennyiségek tárolása szigorúbb szabályozások alá eshet, mint kisebb mennyiségek.
Tárolási körülmények: A tárolás módja és helyszíne is befolyásolja az engedélyek szükségességét. Például, a szellőztetés, hőmérséklet-szabályozás, és más biztonsági intézkedések mind szerepet játszhatnak.
Engedélyezési folyamat: általában magában foglalja a helyi hatóságokkal való konzultációt, akik értékelik a tárolási tervet és ellenőrzik, hogy az megfelel-e a vonatkozó biztonsági és környezetvédelmi előírásoknak.
A VESZÉLYES ANYAGOK TÁROLÁSA
Magyarországon a veszélyes anyagok tárolását szigorúan szabályozzák, és az ilyen anyagokkal kapcsolatos tevékenységeket a következő törvények és rendeletek határozzák meg:
- 1/2016. (I. 5.) NGM rendelet a veszélyes folyadékok vagy olvadékok tárolótartályainak, tároló-létesítményeinek műszaki biztonsági követelményeiről, hatósági felügyeletéről
- 1995. évi LIII. törvény a környezet védelmének általános szabályairól
- 284/2023. (VI. 30.) Korm. rendelet a Veszélyes Áruk Nemzetközi Közúti Szállításáról
- 2000. évi XXV. törvény a kémiai biztonságról
- 2006. évi XXIX. törvény a katasztrófavédelemről
- 113/2004. (IX. 23.) GKM rendelet a mezőgazdasági vegyszerek és üzemanyagok pótkocsival történő közúti szállításáról
- 28/2011. (IX. 6.) BM rendelet az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról
A pontos szabályozások és szükséges engedélyek beszerzése érdekében javasolt a helyi környezetvédelmi és engedélyező hatóságokkal való konzultáció.
Fontos különbséget tenni a gyártói engedély és a helyszíni engedélyeztetés között.
Fontos tisztázni a fogalmakat, mert vannak olyan magyarországi vállalatok, akik megtévesztik a vásárlókat.
Az üzemanyagtartályok vásárlása és használata sok kérdést vet fel a vásárlókban. Legyen szó akár magánszemélyekről, akár vállalkozásokról, mindenki szeretné tudni, hogy milyen előírásoknak kell megfelelni, és mi az, amit feltétlenül be kell tartani. Az engedélyeztetés nélküli használat jogi és biztonsági problémákhoz vezethet.
A Gyártói Engedélyek:
A gyártói műszaki bizonylatok kötelezőek a tartályokhoz. Ezek a dokumentumok igazolják, hogy a tartály megfelel a vonatkozó nemzetközi szabályoknak. Ennek hiányában a tartályt még saját felelősségre sem használhatja a vásárló.
Helyszíni Engedélyeztetés
A törvény jelenleg nem kötelezi a forgalmazókat, hogy a gázolajtartályok mellé automatikusan értékesítsenek engedélyeket is. Ennek jó oka van, mivel sok ügyfél saját szervezésben szeretné intézni az engedélyeztetést, vagy külföldre viszik a tartályt.
MINDEN TARTÁLYHOZ KÖTELEZŐ ADNI
az üzemanyagkutak esetében a gyártói műbizonylatok megléte minden esetben kötelező, mivel ezek igazolják, hogy az adott berendezések megfelelnek a vonatkozó biztonsági és műszaki előírásoknak.
Biztonsági Garancia: A műbizonylatok igazolják, hogy az adott berendezés vagy termék megfelel a vonatkozó biztonsági előírásoknak és szabványoknak.
Műszaki Megfelelőség: Ezek a dokumentumok tartalmazzák a termék műszaki adatait és biztosítják, hogy a termék a specifikációknak megfelelően működik.
Jogszabályi Követelmények: A műbizonylatok megléte szükséges a helyszíni engedélyeztetési eljárások során.
Legyen tisztában a szabályokkal!
Az ilyen esetekben a gyártói műbizonylatokat úgy tüntetik fel, mintha azok engedélyeztetési dokumentumok lennének, ezzel próbálva kedvezőbb árú termékként feltűntetni az üzemanyagkutat.
MINDEN TARTÁLYHOZ KÖTELEZŐ ADNI
A törvény kötelezi a gyártókat és forgalmazókat, hogy az üzemanyagtartályok mellé automatikusan adják a tartály gyártási és megfelelőségi engedélyeit. Ezek a dokumentumok igazolják, hogy a tartály gyártása megfelel a nemzetközi előírásoknak.
HELYSZÍNI ENGEDÉLYEZTETÉS
ELSŐ LÉPÉS
TERVEZÉS , DOKUMENTUMOK ELKÉSZÍTÉSE
MÁSODIK LÉPÉS
ENGEDÉLYEK BEADÁSA HATÓSÁGOK, SZAKHATÓSÁGOK FELÉ
HARMADIK LÉPÉS
LÉTESITÉSI ENGEDÉLY MEGSZERZÉSE
NEGYEDIK LÉPÉS
HASZNÁLATBAVÉTELI ENGEDÉLY MEGSZERZÉSE
Az engedélyeztetés biztosítja, hogy a tartály megfelel minden előírásnak és biztonsági követelménynek. EZ VÉDI A FELHASZNÁLÓT.
Hogyan Történik az Engedélyeztetés?
Az engedélyeztetés során szakértők, majd a tervezők vizsgálják meg a tartályt és a telepítési helyet, hogy biztosítsák, hogy minden megfeleljen a vonatkozó szabályoknak. Ez magában foglalja a tervezést ellenőrzéseket és a szükséges dokumentációk benyújtását. Az engedélyeztetésnek két fázisa van. A létesítési enegdély és a használatba vételi enegddély.
Miért Érdemes Szakértőkre Bízni?
Bár egyes ügyfelek saját szervezésben intézik az engedélyeztetést, érdemes szakértőkre bízni ezt a folyamatot. A szakértő csapatunk és partnercégünk biztosítják, hogy minden előírásnak megfelelünk, és elkerüljük a későbbi problémákat.